Tego nie lubię w Szwecji

12 sierpnia
Zawsze gdzieś znajdzie się coś, co lubimy i czego nie lubimy. Ja przedstawię Wam kilka rzeczy, których nie lubię tu, gdzie mieszkam - w Szwecji. Więc zapraszam do zobaczenia, co przeszkadza Polce-marudzie :)

To chyba jest pierwszą rzeczą w kolejce, której nie lubię. Czasami pomieszana, potrafi zmienić się z chwili na chwilę. Pogoda w porach chłodniejszych. Wtedy często pada, albo jest wilgotno na drogach i trawie, i często wieje. Latem maj-lipiec najczęściej jest gorąco, już na początku sierpnia może pojawić się deszcz i być chłodniej. Wczesną jesienią jednego dnia pogoda potrafi zmienić się z ciepła i przyjemniej pogody na deszcz albo chwilową ulewę, a po chwili znowu słońce. Jest to taki okres w Szwecji też jakoś koniec lata - początek jesieni, że taka pogoda jest, i nie wiadomo jak się ubrać.


Jakoś nie lubię szwedzkich świąt, ich świątecznych zwyczajów, piosenek i jedzenia. My mamy na Wigilię jedzenie, któro rzadko jemy, bo jest ono głównie robione na Wigilię. W Szwecji zazwyczaj mają zwykłe jedzenie, któro można kupić wszędzie w sklepach przez cały rok. Tradycją jest śpiewanie "Sankta Lucia", piosenki, której nie lubię, wydaje się być sztuczna. Polskie kolędy są piękne i aż chce je się śpiewać. Nie wiem dlaczego, ale kiedy chodziłam do szwedzkiej szkoły, klimat świąteczny wydawał się sztuczny i sztywny, a kiedy chodziłam do szkoły w Polsce - tam, moim zdaniem, lepiej obchodziło się święta. (Ozdób świątecznych i świątecznego klimatu na dworze nie wliczam, bo są one piękne).


Plaże, w porównaniu do polskich, są puste i nudne. Przynajmniej z takimi ja się spotkałam. Te plaże, na których miałam okazję być, są mniejsze niż te w Polsce, jeśli na jakiejś plaży jest restauracja, to jest ona otwarta latem, ale więcej atrakcji  takich typowo plażowych nie znajdziemy. W Polsce są różne atrakcje jak sklepiki i wystawy na deptaku, różne imprezy plażowe, dmuchane zamki dla dzieci, place zabaw i trampoliny. A w Szwecji jeszcze nie spotkałam się z takimi atrakcjami, może są gdzieś daleko ode mnie, ale w mojej okolicy na trzech plażach nic takiego nie widziałam. Pustki na plażach mają też swoje plusy, ale jednak gdyby były jakieś atrakcje, może chętniej by się je odwiedzało.Dla porównania, plaża w Polsce :Trudno o mieszkanie. Najszybszym sposobem dostania mieszkania jest kupno mieszkania. Jeśli chce się wynająć od spółdzielni, trzeba mieć konto na różnych stronach i trzeba patrzeć co jakiś czas jakie mieszkania są wolne. W Szwecji jest system kolejki, czyli najczęściej żalezy to od tego, ile punktów ma się na stronie lub kiedy kto zgłosił zainteresowanie o mieszkaniu. W niektórych spółdzielniach trzeba czekać nawet rok, dwa, trzy, żeby mieć możliwość dostania mieszkania, bo jest taka długa kolejka.

W miasteczkach i większych miastach (akurat w moich okolicach), często spotykane jest robienie przy drodze, rozbudowanie, odnawianie, przerabianie dróg lub chodników. Wtedy część drogi jest zamknięta i trzeba obejść lub objechać, a w miastach jest utrudniony ruch, przez co można spóźnić się do pracy lub szkoły, i przez co ambulans, straż pożarna i policja mają utrudnienia w dotarciu do celu w szybkim czasie.
Też, nie wiem po co, ale czasami wycinają część chodnika i zasypują to kamykami, które roznoszą się wszędzie i nic nie jest dalej robione z tymi chodnikami. Czasami wydaje mi się, że nie mają już zadań dla pracowników i wymyślają jakieś zbędne zadania.Kiedy zimą pada śnieg i jest mróz, rozrzucają małe kamyki (jak na powyższym zdjęciu), które później leżą tak do czerwca albo i dłużej i roznoszą się wszędzie, wbijają się w buty i tym robią dziurki w spodzie butów, albo wpadają do butów, kiedy idzie się szybkim tempem. Niby jest sprzątanie jakoś w kwietniu, maju, ale i tak dużo kamyków zostaje i się roznosi.

Mieszkasz w Szwecji i też jest coś z powyższych lub coś innego, co Ci się nie podoba? Lub mieszkasz w Polsce/innym kraju i jest tam coś podobnego lub zupełnie innego, co Tobie przeszkadza? Daj znać! :)

Brak komentarzy:

Dziękuję za każdy komentarz i opinie o poście / blogu.
Proszę odnosić się z kulturą.
Nie mam konta Google+, więc nie mogę komentować blogów, które mają włączone komentowanie jedynie poprzez Google+.
Postaraj się nie spamować linkiem do bloga, jeśli mogę znaleźć na Twoim profilu.
Pozdrawiam! ❀

Obsługiwane przez usługę Blogger.